Međunarodni dan akreditacije 2015
Dan akreditacijeSvake godine se 9. juna obeležava Međunarodni dan akreditacije na globalnom nivou, kao datum koji su zajednički ustanovili Međunarodni forum za akreditaciju (International Accreditation Forum - IAF) i Međunarodna organizacija za akreditaciju laboratorija (International Laboratory Accreditation Cooperation - ILAC), kako bi javnost bila bolje informisana o značaju akreditacije.
Ovogodišnja tema Međunarodnog dana akreditacije „Akreditacija olakšava pružanje zdravstvene i socijalne zaštite“ naglašava značaj uloge akreditacije u ovoj oblasti kako bi se postigao visok stepen kvaliteta pruženih usluga u ovoj oblasti. To znači da ustanove, koje pružaju zdravstvenu i socijalnu zaštitu, mogu da unaprede svoj način rada i tako omoguće pacijentima da imaju više poverenja u rad ovih ustanova i da budu sigurni da se kvalitet usluga, koje pružaju, stalno unapređuje.
Zajednička izjava predsedavajućih ILAC-a i IAF-a
Pete Unger i Randy Dougherty, predsedavajući ILAC-a i IAF-a
Akreditacija olakšava pružanje zdravstvene i socijalne zaštite
Tema Međunarodnog dana akreditacije 2015 naglašava korist od akreditacije pri pružanju zdravstvene i socijalne zaštite.
Postizanje visokog stepena kvaliteta usluga zdravstvene i socijalne zaštite je danas jedan od najvećih izazova koji se s vremenom samo usložnjava uzimajući u obzir porast broja svetske populacije i produžen životni vek. To su razlozi zbog kojih je potrebno unapređivati sistem zdravstvene i socijalne zaštite kako bi on bio što pouzdaniji, bezbedniji i efikasniji.
Akreditacija je ključna za postizanje pomenutog stepena kvaliteta zdravstvene i socijalne zaštite. Sistemi zdravstvene i socijalne zaštite, kao i drugi sektori, imaju za cilj da usluge pružaju na kvalitetan način kako bi se zadovoljile ekonomske i društvene potrebe, ali i potrebe u oblasti zaštite životne sredine i tako postigli vrhunski rezultati.
Da bi sistemi zdravstvene i socijalne zaštite ostvarivali vrhunske rezultate, potrebno je da u njih imaju poverenja svi - pacijenti, njihove porodice, zakonodavci, kao i ustanove koje pružaju usluge zdravstvene i socijalne zaštite.
Uloga akreditacije u oblasti zdravstvene i socijalne zaštite je da omogući gore navedeno budući da:
• se akreditacijom postiže da ustanove, koje pružaju zdravstvenu zaštitu, a koje sertifikuju sertifikaciona tela u skladu sa zahtevima standarda kojima se definišu zahtevi za sisteme menadžmenta bilo da je reč o standardu ISO 9001, koji omogućava da zahtevi za kvalitet budu u svakom trenutku zadovoljeni, ili o standardu ISO 13485, kojim se obezbeđuje visok stepen kvaliteta kod nabavke medicinskih sredstava, obavljaju svoje aktivnosti u skladu sa globalno prihvaćenim zahtevima
• se akreditacijom medicinskih laboratorija, koja se dodeljuje u skladu sa zahtevima međunarodnih standarda kao što je standard EN ISO 15189, dokazuje, primenom strogih postupaka, svim interesnim stranama, uključujući i ustanove, koje pružaju uslugu zdravstvene zaštite, tehnička kompetentnost laboratorija čime one dobijaju međunarodno priznanje
• akreditovane medicinske laboratorije mogu da dokažu uporedivost, pouzdanost i ekvivalentnost rezultata merenja na međunarodnom nivou kroz upotrebu odgovarajućih referentnih materijala i metoda čime se poboljšava kvalitet zdravstvene zaštite pacijenata
• sertifikacija, od strane akreditovanih sertifikacionih tela, u skladu sa zahtevima standarda ISO/IEC 27001 (menadžment bezbednošću informacija) uliva pacijentima poverenje u rad ustanova koje poseduju lične podatke pacijenata - što je od suštinskog značaja za pružanje zdravstvene i socijalne zaštite
• akreditovana kontrolna tela u oblasti socijalne zaštite podižu standarde zbog čega klijenti i javnost mogu imati poverenja da su ustanove, koje pružaju ove usluge, bile predmet provere od strane kontrolnih tela u oblasti socijalne zaštite kao što su: demencija, problemi sa učenjem, nega pacijenata, mentalno zdravlje i kućno lečenje, kao i da akreditovana kontrolna tela pružaju svoje usluge u skladu sa strogim zahtevima standarda.
Sve je veći broj studija slučaja, nezavisnih istraživanja i informacija, koje su sakupljene iz celog sveta, kojima se dokazuje vrednost akreditacije u oblasti zdravstvene i socijalne zaštite, a iste su dostupne na vebsajtu publicsectorassurance.org (ovaj vebsajt su zajednički izradile međunarodne organizacije ISO, ILAC, IAF, IIOC i IEC kako bi pomogle javnom sektoru da sazna koje su prednosti sprovođenja ocenjivanja usaglašenosti).
Sa širenjem globalnih tržišta, posebno kada je reč o medicinskim sredstvima, sistem multilateralnih sporazuma IAF-a (IAF MLA) i ILAC-a (ILAC MRA) pomaže svim pacijentima, zakonodavcima i drugim interesnim stranama da razumeju način postizanja kompetentnosti ustanova, koje pružaju zdravstvenu i socijalnu zaštitu, a koje su akreditovane ili sertifikovane od strane akreditovanih sertifikacionih tela. Bez obzira gde se nalaze, ove ustanove, koje su uključene u sistem IAF MLA i ILAC MRA sporazuma, pokazuju posvećenost postizanju vrhunskih rezultata i bezbednosti što je od suštinskog značaja za zdravstvenu i socijalnu zaštitu.
Pored toga što ovaj sistem garantuje bezbednost, on omogućava i efikasnost u radu. Potvrđena i verifikovana ekvivalentnost, koja se dobija kroz sisteme MLA i MRA sporazuma priznatih na globalnom nivou, omogućava ustanovama, koje pružaju zdravstvenu i socijalnu zaštitu, da, u postupku dobijanja odobrenja od zakonodavaca i tokom prekograničnih aktivnosti, koriste usluge proizvođača i dobavljača koji su već jednom ispitali proizvode kako ispitivanje ne bi moralo da se vrši više puta.
Poverenje u kvalitet pružene zdravstvene i socijalne zaštite je, možda i više nego kod drugih usluga, od suštinske važnosti za one koji ove usluge koriste, ali i za one koji donose propise u ovoj oblasti. Akreditacija laboratorija, kontrolnih i sertifikacionih tela uliva poverenje pacijentima i svim interesnim stranama. Primenom standardizacije, zakonskih postupaka i akreditacije se postiže adekvatan nivo kvaliteta i efikasnosti sistema zdravstvene i socijalne zaštite i to zahvaljujući primeni odgovarajućih resursa iz celog sveta.
Glavni događaji, medijske kampanje, kao i radionice i seminari će se dešavati uporedo sa proslavom Međunarodnog dana akreditacije u preko 90 zemalja kako bi javnost bila upoznata sa značajem akreditacije kada je reč o pružanju zdravstvene i socijalne zaštite. Ukoliko želite da saznate nešto više, molimo vas da kontaktirate svoje akreditaciono telo.
Sve detaljnije informacije potražite na http://ilac.org/, a brošuru, izrađenu u čast proslave Međunarodnog dana akreditacije 2015, možete preuzeti na http://ilac.org/media-centre/world-accreditation-day/.