Састанак радне групе ЕА WG in the Health Care Sector Laboratory Medicine
Међународне активностиУ периоду од 29. до 30. новембра 2011. године у Ослу (Норвешка) одржан је састанак радне групе ЕА WG in the Health Care Sector Laboratory Medicine.
Састанку су присуствовали представници акредитационих тела из великог броја земаља и представници стручних организација, као и заинтересованих страна.
Састанком радне групе је председавао Rolf Straub (SAS). Састанак је имао следећи садржај:
Anne Graendsen (NORSK) је представила систем акредитације медицинских лабораторија у Норвешкој. Акредитација медицинских лабораторија је у Норвешкој добровољна, a oбавља се према ISO 15189 и ISO/IEC 17025 (углавном када су у питању форензичке лабораторије). Око 50 % медицинских лабораторија има флексибилни обим акредитације.
- Истраживање у вези процене мерне несигурности у медицинским лабораторијама (FINAS, Тuija Sinervo)
Резултати истраживања који се односене на начин процене и примене мерне несигурности указују да већина лабораторија мерну несигурност процењује на основу резултата интерне контроле квалитета, а две лабораторије мерну несигурност процењују према GUM JCGM 100:2008. Обично се резултати испитивања не исказују заједно са мерном несигурношћу.
- Примена IVD и MD директива у медицинским лабораторијама
У 2011. години објављен je обавезни документ у области медицине под називом „IAF Mаndatory Document for the Application of ISO/IEC 17011 in Medical Device Quality Management Systems (ISO 13485)“ који ће се примењивати од 15 јула 2012. год. Овај документ специфицира захтеве за акредитациона тела која оцењују и акредитују тела за оцењивање усаглашености која спроводе сертификацију према ISO 13485, као и остале захтеве који су садржани у ISO/IEC 17011.
- Статус докумената значајних за акредитацију медицинских лабораторија:
Након ревизије, постоји препорука да се нова верзија ISO 15189 (Medical laboratories-Particular requirements for quality and competence) дистрибуира члановима ISO на глaсање.
У току је ревизија ISO 15195 (Laboratory medicine - Requirements for reference measurement laboratories) са циљeм да се у њега имплементирају поједини захтеви ISO/IEC 17025.
У току је израда Водича за имплементацију мерне несигурности у рутинским медицинским лабораторијама.
У припреми је документ који се односи на набавку и пренос узорака „Procurement and transfer of specimens“.
- Сарадња EA (European cooperation for Accreditation) /EFI (European Fedеration for Immunogenetics)
С обзиром на намеру сарадње у поступку акредитације коју спроводи EFI и ЕА ( на основу Procedure for collaboration between EA and EFI 2008), Andrea Harmer, председник Акредитационе комисије EFI је представила програм акредитације који спроводи ова професионална организација у области имуногенетике.
EFI спроводи акредитацију у области имуногенетике од 1994. год., а успоставила је сарадњу са организацијама EUROTRANSPLANT (област дистрибуције органа) и JACIE (stem cell- трансплантација матичних ћелија)
Основни циљеви EFI организације су:
- помоћ у развоју имуногенетике која укључује трансплантацију органа и хематопоетских stem ћелија;
- успостављање критеријума за акредитацију, стандардизацију техника и контрола квалитета.
Нова директива 2010/45/EU се односи на увођење стандарда квалитета и безбедности у поступцима са људским органима који ће се трансплантирати. Ризик је везан за карактеризацију органа и ћелија донора и прималаца, као и на трансмисивне болести.
- Акредитација медицинских лабораторија које имају више локација.
На састанку је приказан систем акредитације медицинских лабораторија са више локација који постоји у Швајцарској (Simon Herren) и у Финској (Tuija Sinervo).
У оба система акредитације заједничко је следеће:
-све јединице једне лабораторије су обухваћене јединственим системом менаџмента квалитетом,
-сви критеријуми који важе за централну лабораторију односе се и на лабораторије на локацијама.
На састанку радне групе ЕА WG in the Health Care Laboratory Medicine Акредитационо тело Србије је представљала др Љубинка Глигић.