Прослава поводом обележавања Дана акредитације у Републици Србији 2021.
ОбавештењаАктуелностиПромоцијаДан акредитацијеПрослава поводом обележавања Дана акредитације у Републици Србији
Акредитационо тело Србије (АТС) је 28. јуна 2021.године у Клубу посланика у Београду, организовало прославу поводом обележавања Дана акредитације у Републици Србији, када је пре 21 годину донет први сертификат о акредитацији.
Ово је била и прилика да се обележи и прослави Светски дан акредитације, који се на глобалном нивоу прославља 9. јуна, датум који су заједнички установили ILAC (Међународна организација за акредитацију лабораторија) и IAF (Међународни форум за акредитацију).
Тема овогодишњег Светског дана акредитације је посвећена циљевима одрживог развоја и гласи: „Подршка спровођењy циљева одрживог развоја“ који се баве глобалним изазовима, укључујући сиромаштво, неједнакост, климатске промене, деградацију животне средине и правду.
Клуб посланика
Свечаности у Клубу посланика присуствовали су представници министарства Владе Републике Србије, представници државних институција и универзитета, уважени гости из региона, чланови органа и тела АТС-а, чланови техничких комитета АТС-а, тела за оцењивање усаглашености, оцењивачи и експерти.
Милан Љушић, државни секретар Mинистарства привреде
Испред Министарства привреде присутнима се обратио Милан Љушић, државни секретар. Овом приликом говорио је о улози Министарства привреде као координатора за техничке прописе и органа надлежног за креирање стратегије и спровођење политике развоја стандардизације, акредитације и метрологије. Притом је истакао постојање вишеструке користи од акредитације коју имају не само потрошачи и добављачи, већ и целокупна привреда и инфраструктура квалитета Републике Србије.
Зоран Пуношевац, председник Асоцијације за Квалитет и Стандардизацију Србије
На свечаном скупу званицама и домаћинима прославе обратио се и професор др Зоран Пуношевац, председник Асоцијације за Квалитет и Стандардизацију Србије.
Сандра Докић, помоћник министра у Министарству заштите животне средине
Једна од уважених званица и говорника прославе АТС-а била је и госпођа Сандра Докић, помоћник министра у Министарству заштите животне средине која је при обраћању указала на важност акредитације, и кроз актуелну тему Светског дана акредитације говорила управо о циљевима који подржавају природне системе и заштиту животне средине, као и да се коришћењем акредитованих испитивања, мерења и услуга верификације и валидације јача глобални одговор на претњу климатским променама играјући централну улогу у програмима енергетске ефикасности, производњи енергије из обновљивих извора и јавним политикама у овој области.
др Слободен Чокревски, директор Института за акредитацију Републике Северне Македоније
АТС је имао велику част и задовољство да на свечаности угости господина др Слободена Чокревског, директора Института за акредитацију Републике Северне Македоније који је приликом говора изразио своје велико поштовање и захвалност према АТС-у и као домаћину прославе и као институцији са којом одржава међународну сарадњу.
проф. др Ацо Јанићијевић, в.д. директора АТС-а
Нешто више о активностима АТС-а у протеклом периoду, кључним тачкама у развоју система акредитације, шемама акредитације, међународној сарадњи као и о најважнијим активностима АТС-а у протеклих 5 година, плановима АТС-а за наредни период, говорио је в.д. директора АТС-а, проф. др Ацо Јанићијевић. Овом приликом је истакао пораст броја акредитованих тела који је достигао цифру 728, а са њиховим порастом, растао је и број водећих и техничких оцењивача, као и техничких експерата. Такође је најављено да ће се крајем 2021. године, у новембру, реализовати колегијално оцењивање од стране Европске организације за акредитацију (EA).
лауреати
Централни део прославе односио се на сегмент „20 година са нама“ и том приликом је посебна пажња указана акредитованим телима која су пре тачно 20 година добила први сертификат о акредитацији. Проф. др Ацо Јанићијевић уручио је захвалнице и плакете, одајући на тај начин признање за дугогодишњу сарадњу телима:
Институт за сточарство, Лабораторија за хемију и микробиологију; Универзитет у Београду Машински факултет, Лабораторија ЦИАХ; Институт за путеве а.д., Завод за грађевинске материјале, Лабораторија за асфалт, угљоводонична везива и хидроизолације; Центар за испитивање намирница доо Цин Београд; СП лабораторија АД Бечеј; Клинички центар Србије, Београд, Центар за медицинску биохемију; Југоинспект Београд АД; доо Југоинспект Нови Сад; Квалитет АД Ниш; JUQS доо Београд; Институт за нуклеарне науке „Винча“,Центар за противексплозивну заштиту CENEх; Пољопривредна стручна служба Институт "Тамиш" доо, Панчево, Лабораторија "Тамиш Агролаб"; Институт за путеве АД, Београд, Завод за грађевинске материјале, Лабораторије за бетон и везива; Енолошка станица Вршац доо Вршац, Лабораторија; „Инсталација инжењеринг“ д.о.о., Лабораторија за испитивањe; Институт за путеве А.Д., Завод за грађевинске материјале, Лабораторија за камен и камени агрегат; Министарство одбране, Сектор за материјалне ресурсе, Војна контрола квалитета; Институт за ратарство и повртарство, Нови Сад, Лабораторија за земљиште и агроекологију; Š&P - Timex ДОО Нови Сад, Лабораторија за испитивањe; Институт за путеве А.Д., Завод за геотехнику, Лабораторија за геомеханику.
проф. др Владимир Поповић, редовни професор на Катедри за моторна возила Машинског факултета у Београду и руководиоц лаборатије ЦИАХ
У име свих добитника лауреата из редова тела за оцењивање усаглашености обратио се професор др Владимир Поповић, редовни професор на катедри за моторна возила Машинског факултета у Београду и руководиоц лабораторије ЦИАХ.
Прим. др Сања Станковић, директор Центра за медицинску биохемију Клиничког центра Србије
Прославу је својим присуством и пригодним говором увеличала и прим. др Сања Станковић, директор Центра за медицинску биохемију Клиничког центра Србије алудирајући на значај акредитације у медицини.
У току свечаног скупа одана је почаст преминулим сарадницима и драгим колегама који су преминули у последњих годину дана и којима је исказана захвалност за све што су урадили у професионалним каријерама и раду за АТС-а, као и дубоко жаљење за губитком великих стручњака, пријатеља и поштованих колега.
Др Славко Муждека, проф. др Весна Матовић, Владета Матовић и проф. др Борис Лончар, заувек ће остати у нашим срцима и остаће запамћени као стучњаци који су својим знањем и вештинама допринели квалитету акредитације и раду АТС-а.
Посебну пажњу на прослави добили су и оцењивачи који су обележили 20 година рада у пулу оцењивача и експерата АТС-а који су овом приликом примили захвалнице и плакете за дугогодишњу сарадњу и допринос у развоју система акредитације и квалитету пословања АТС-а.
Радивоје Николичић, дипломирани машински инжењер, водећи оцењивач за лабораторије за испитивање и еталонирање, контролна и сертификациона тела за сертификацију производа, система менаџмента и особа
Господин Радивоје Николичић, дипломирани машински инжењер, водећи оцењивач за лабораторије за испитивање и еталонирање, контролна и сертификациона тела за сертификацију производа, система менаџмента и особа обратио се у име оцењивача и експерата.
Сретен Селаковић, дипломирани машински инжењер, специјалиста из области ракетне технике, водећи оцењивач за лабораторије за испитивање и еталонирање, контролна и сертификациона тела за сертификацију производа
Плакете су примили и Сретен Селаковић, дипломирани машински инжењер, специјалиста из области ракетне технике, водећи оцењивач за лабораторије за испитивање и еталонирање, контролна и сертификациона тела за сертификацију производа,
Ратомир Станојловић, дипломирани машински инжењер, водећи оцењивач за лабораторије за испитивање и контролна тела
и Ратомир Станојловић, дипломирани машински инжењер, водећи оцењивач за лабораторије за испитивање и контролна тела, који је обележио овај свечани јубилеј.
У току програма свечаности гости су имали прилику да уживају у кратким промотивним филмовима од стране IAF-а и ILAC-а поводом обележавања Светског дана акредитације презентујући актуелну тему кроз коју се истиче промоција, значај и улога акредитације, а то је кроз подршку циљева одрживог развоја.
Први филм носи назив „Задовољење потреба људи“.
Ова група циљева се фокусира на поспешивање благостања и на сузбијање глади, смањење неједнакости и омогућавање приступа добром здрављу. Акредитација подржава потребе људи као што потврђује безбедност и квалитет производа.
Други филм носи наслов: „Обезбеђивање просперитета“.
Ова група циљева се односи на индустрију, иновације, инфраструктуру, достојанствени рад и економски раст. Акредитација потпомаже конкурентност на домаћим тржиштима, тако што олакшава трговину и увозницима и извозницима уклањањем техничких баријера. Економски развој, кључан за развој просперитета повезан је са домаћом и прекограничном трговином, а потреба за испуњавањем регулаторних захтева и националних стандарда се управо доказује поузданим акредитованим оцењивањем усаглашености.
Последњи промотивни филм који смо имали прилику да видимо је „Заштита планете“.
Овај део циљева се бави заштитом природног света. Глобална трговина и преокупираност потрошњом, имају негативан утицај на животну средину, коришћењем ограничених природних ресурса и повећаном продукцијом загађења и отпада. Акредитација подржава еколошке перформансе у циљу смањења загађивања и емитовања гасова са ефектом стаклене баште. Утицај човека на планету достигао је опасне нивое, угрожавајући одрживост и управљање природним ресурсима и заштиту биосфере. Циљ Уједињених нација је да се усвоји интегрисан приступ економском развоју у којем је одрживост животне средине кључни приоритет.
Група „ КАЛЕМ“
Свечани програм био је употпуњен и музичким нумерама, кроз звуке виолине и гитаре, у ком је група „КАЛЕМ“, коју чине Стефан Илић и Душан Поповић Липовац, свирала традиционалну музику са балканских простора, и тако допринела позитивном расположењу прославе Дана акредитације.
После свечаног програма гости су наставили дружење у опуштеној атмосфери уживајући у коктелу и сунчаном дану у фоајеу на тераси Клуба посланика.
Запослени АТС-а
Срдачно, Ваш АТС