Навигација

Садржај извештаја о испитивању/уверења о еталонирању

Обавештења

Информација у вези садржаја извештаја о испитивању/уверења о еталонирању у случају да лабораторија даје изјаву о усклађености са спецификацијама

(засновано на ILAC-G8:03/2009, Guidelines on the Reporting of Compliance with Specification)

Информација је намењена оцењивачима Акредитационог тела Србије и лабораторијама које имају потребу да у својим извештајима о испитивању/уверењима о еталонирању наведу и изјаву о усклађености са одговарајућим спецификацијама.

Наводи документа ILAC-G8:03/2009, Guidelines on the Reporting of Compliance with Specification омогућавају/објашњавају доследну примену појединих захтева стандарда SRPS ISO/IEC 17025 и то:

- лабораторије за испитивање (SRPS ISO/IEC 17025, т. 5.10.3.1 б) којом се захтева да „извештаји о испитивању, када је то потребно за тумачење резултата испитивања, садрже..., ако је важно изјаву о испуњавању/ неиспуњавању захтева и/ или спецификација;

- лабораторије за еталонирање (SRPS ISO/IEC 17025, т.5.10.4.2) којом се захтева да „ако се даје изјава о усклађености са спецификацијом, уверење о еталонирању мора да идентификује испуњене и неиспуњене захтеве спецификације“.

Изјаве о усклађености са захтевима и/или спецификацијама не сматрају се мишљењима и тумачењима у смислу стандарда SRPS ISO/IEC 17025. С тим у вези, када лабораторија у својим извештајима о испитивању/уверењима о еталонирању даје такве изјаве, онда то мора бити означено на одговарајући начин (нпр. изјава о усклађености са спецификацијом, закључак или слично, али не „мишљење“, „тумачење“, као ни „мишљење и тумачење“).

Када у својим извештајима о испитивању/уверењима о еталонирању лабораторија наводи изјаву о усклађености са захтевима и/или спецификацијама, извештај о испитивању/уверење о еталонирању мора, између осталог, да садржи:

  • резултат испитивања/еталонирања са израженом проширеном мерном несигурношћу;
  • ниво поверења за проширену мерну несигурност;
  • напомену да се изјава о усклађености или неусклађености односи само на предмет испитивања/еталонирања (како би се избегло навођење на начин који може довести у забуну да се ради о контролисању или сертификацији производа) и
  • извор спецификације.

Када спецификација наводи интервал с горњом и доњом границом, изјава о усклађености или неусклађености може се дати само у случају када је однос интервала проширене мерне несигурности и интервала спецификације разумно мали и прикладан за намену (у смислу да је лабораторија способана да задовољи потребе корисника).

Понекад се резултат мерења може наводити без мерне несигурности и то само у оним случајевима где спецификација или законски пропис то изричито наглашава (нпр. где се напомиње да је мерна несигурност урачуната при одређивању граница).

Навођење Изјаве о усклађености са спецификацијом за појединачну величину 

 
Кад се резултат мерења који укључује проширену мерну несигурност, пореди са интервалом спецификације (доњом и горњом границом спецификације), могу се разликовати 4 случаја (Слика 1):
  • 1. случај: резултат мерења с проширеном мерном несигурношћу налази се испод горње границе спецификације, односно изнад доње границе спецификације;
  • 2. случај: резултат мерења налази се испод горње границе спецификације, односно изнад доње границе спецификације, али интервал проширене мерне несигурности прелази границу спецификације;
  • 3. случај: резултат мерења налази се изнад горње границе спецификације, односно испод доње границе спецификације, али интервал проширене мерне несигурности обухвата део интервала спецификације;
  • 4. случај: резултат мерења с проширеном мерном несигурношћу налази се изнад горње границе спецификације, односно испод доње границе спецификације.

Слика 1. Усклађеност са спецификацијом за горњу и доњу границу

У 1. случају може се јасно дати изјава о усклађености са спецификацијом - на пример: Усклађено – резултат мерења с проширеном мерном несигурношћу налази се унутар (испод горње или изнад доње) границе спецификације са нивоом поверења од 95% за проширену мерну несигурност. У 4. случају може се јасно дати изјава о неусклађености са спецификацијом - на пример: Неусклађено – резултат мерења с проширеном мерном несигурношћу налази се изван (изнад горње или испод доње) границе спецификације са нивоом поверења од 95% за проширену мерну несигурност. 

 
У 2. и 3. случају не може се доказати ни усклађеност ни неусклађеност. Прихватљива изјава у 2. случају би била да није могуће потврдити усклађеност са нивоом поверења од 95% за проширену мерну несигурност, иако је резултат мерења испод горње границе. Само уколико постоји јасан захтев за изјавом о усклађености/неусклађености (нпр. прописано законском регулативом), онда се у 2. случају може навести „Усклађено – уз напомену да се усклађеност не може потврдити са нивоом поверења од 95% за проширену мерну несигурност, што значи да постоји могућност да се резултат мерења нађе и изван (изнад горње или испод доње) границе спецификације“, а у 3. случају „Неусклађено – уз напомену да се неусклађеност не може потврдити са нивоом поверења од 95% за проширену мерну несигурност, што значи да постоји могућност да се резултат мерења нађе унутар (испод горње или изнад доње) границе спецификације“.
 
Ако се добије резултат мерења, који је једнак граници спецификације, тада се поступа као за случај 3. Уколико лабораторија користи ниво поверења другачији од 95%, онда се изјава о усклађености/ неусклађености са спецификацијом мора ускладити с обзиром на коришћени ниво поверења.
 
Навођење Изјаве о усклађености са спецификацијом за више величина
 
Ако вредновање усклађености са спецификацијом обухвата више мерених величина, свака мерена величина треба да се вреднује независно једна од друге. Резултат сваког појединачног вредновања треба да се наведе посебно.
 
Целокупно вредновање усклађености са захтевима или спецификацијом може се изразити на један од следећих начина или њиховом комбинацијом:
  • „Све измерене вредности су у складу су са границом (границама) спецификације“ или „Предмет/узорак је у складу са захтевима“. Ово обухвата случајеве у којима су сва мерења у складу са спецификацијом (1. случај, Слика 1);
  • „За неке од измерених вредности није могуће дати изјаву о усклађености са спецификацијама“. Ово обухвата случајеве у којима за нека није могуће потврдити усклађеност/ неусклађеност са спецификацијом (2. и 3. случај, Слика 1);
  • „Неке измерене вредности нису у складу са спецификацијама“ или „Предмет/узорак није у складу са захтевима“. Ово обухвата случајеве у којима једно или више мерења није усклађено са спецификацијом (4. случај, Слика 1).